راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی

DSM-5
DSM-5

DSM مخفف عبارت Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders است. به عبارتی، حرف D باید شما را به یاد عارضه یابی و تشخیص، حرف S باید شما را به یاد آمار و حرف M باید شما را به یاد رهنما بیندازد.

DSM در روانپزشکی آمریکا یک استاندارد بسیار مهم محسوب می‌شود و در سطح جهان نیز به عنوان منبعی معتبر، مورد استفاده روانپزشکان  و روان شناسان قرار می‌گیرد.

تاریخچه  مختصر راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی

DSM مخفف Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است که برای اولین بار توسط انجمن روان­ پزشکی آمریکا انتشار یافت و شامل توصیف علائم و دیگر معیارها برای تشخیص اختلالات روانی است. این معیارها زبان مشترکی را میان بالینی گران برای تشخیص ارائه می­دهند.

DSM با تعریف روشن معیارها برای اختلالات روانی به اتخاذ تشخیص­ های دقیق و سازگار برای اختلالات روانی کمک کرده است.

در جنگ جهانی دوم با توجه به حجم بالای مبتلایان به آسیب‌های روانی، روان­پزشکان آمریکا با سیل مراجعان مواجه شدند و ضرورت ارزیابی، اقدام و معالجه سربازان آسیب ­دیده مشهود شد. در واقع مرکز این حرکت به دور از مؤسسات فکری و کلینیک‌های سنتی بود. ارتش آمریکا با تشکیل یک کمیته به وسیله روان­پزشکان و سرتیپ ویلیام سی منیجر به طبقه­ بندی و ایجاد یک برنامه که medical 203 نامیده می­شد، اقدام کرد که در سال ۱۹۴۳ مثل یک اطلاعیه فنی وزارت جنگ اعلام شد و توسط همه نیروهای مسلح پذیرفته شد.

این طبقه­ بندی بسیار تحت تأثیر اختلالات رفتاری سربازان بود. مقارن با آن سازمان بهداشت جهانی ششمین چاپ ICD را منتشر کرد که برای اولین بار در آن اختلالات روانی گنجانده شده بود. ICD-6 بسیار تحت تأثیر شدید مجموعه اصطلاحات اداره سربازان قرار داشت و شامل ۱۰ طبقه برای روان­پریشی­ ها، ۹ طبقه برای روان­ رنجوری­ ها و ۷ طبقه برای اختلال‌های منش، رفتار و هوش بود. کمیته اطلاعات و آمار انجمن روان­پزشکی آمریکا، نسخه متفاوتی از ICD-6 را به عنوان اولین چاپ راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-I) در سال ۱۹۵۲ منتشر کرد.

از زمان تا به امروز نسخه های متفاوتی شامل ادیت های مختلفی از راهنمای تشخیصی اختلالات روانی منتشر شده است که ما  در این مقاله به آنها نمی پردازیم و تنها به ذکر اخرین نسخه فعلی یعنی پنجمین نسخه آن اکتفا می کنیم.

DSM-5

در سال، ۱۹۹۹  تحقیق در باب DSM-5 توسط انجمن روان­پزشکی آمریکا و موسسه ملی سلامت روان آمریکا تشکیل گردید تا اولویت­های پژوهشی برای ویرایش پنجم DSM را مورد بررسی قرار دهد. محققینی که بر روی DSM-5 تحقیق می­ کنند شامل متخصصین و صاحب­ نظران حوزه­ های متعددی چون تحقیقات روان­پزشکی، روانشناسان، زیست شناسی، ژنتیک، آمار، شیوع شناسی، بهداشت عمومی می ­باشند.

 با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گستره وسیع انتقال اطلاعات از طریق شبکه اینترنت در سطح جهان و محدودیتی که اعداد لاتین در این روند ایجاد می­کنند با اهمیت دانسته و خاطر نشان کرده است، تغییرات بعدی پس از چاپ نسخه پنجم DSM به صورت DSM-5.1 و DSM-5.2 و غیره نشان داده خواهد شد.

روند کنونی تجدیدنظر در DSM به وسیله ۴ اصل هدایت می­ شود:

۱. بیشترین اولویت با سودمندی بالینی است؛ به این معنی که تغییرات باید هم برای درمان­گر در هر دو حوزه تشخیص و درمان و هم برای بیماران تحت درمان مفید باشد.

۲. تمامی پیشنهادهای مطرح شده باید براساس شواهد پژوهشی باشند.

۳. DSM باید پیوستگی و استمرار خود را با ویرایش­های قبلی حفظ کند.

۴. محدودیت­های DSM- IV نباید در DSM-5 تکرار شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *