روز جهانی سلامت روان

mental-health-day
mental health day

This year, the World Federation for Mental Health (WFMH) has decided to make “suicide prevention” the main theme of World Mental Health Day.

امسال ، فدراسیون جهانی بهداشت روانی (WFMH) تصمیم گرفته است “پیشگیری از خودکشی” را به عنوان اصلی موضوع روز جهانی بهداشت روان انتخاب کند.

امروز ۱۰ اکتبر، ۱۸ مهر، روز جهانی سلامت روان است. بنابراین با  عناوین خودآگاهی و خودمراقبتی،  ما این روز را به رسمیت می‌شناسیم.
شعار جهانی سال 2019 هم درباب پیشگیری از خودکشی است؛ طبق آمار WHO ، بیش از 800000 نفر در سال با خودکشی جان خود را از دست می‌دهند و این امر را عامل اصلی مرگ در بین افراد 15 تا 29 ساله می‌داند.

 باور اکثر افراد این است که فقط بزرگسالان هستند که افکار و رفتارهای خودکشی نشان می‌دهند، اما باید دانست که بسیاری از کودکان و نوجوانان در نتیجه خشونت، سوءاستفاده جنسی، زورگویی و حمله سایبری با این نوع رفتارها درگیر می‌شوند.

خودکشی یک مشکل بهداشت جهانی است که شایسته توجه همه دست اندرکاران در حوزه سلامت روان از جمله سازمان های علمی و حرفه ای، سازمان‌های متولی سلامت روان، خانواده های آنها و دانشگاه‌ها است.

این موضوع نیازمند توجه ویژه‌ای از سوی مقامات بهداشتی و درمانی است ، چرا که این وظیفه آنها است که سیاست‌ها و دستورالعمل‌هایی را با هدف ایجاد راهکارهایی برای جلوگیری از خودکشی و ارتقاء سلامت روانی در جامعه تهیه کنند.

نقش رسانه های ارتباطی چاپی و دیداری- شنیداری و رسانه‌های اجتماعی از اهمیت کمتری برخوردار نیست، زیرا مشارکت آنها بسته به نحوه رسیدگی به این موضوع می تواند تأثیرات مثبت و منفی داشته باشد.

جذب مردم به موضوعی که تمایل به تابو بودن آن دارند و بسیاری از آنها عقاید اشتباه و تعصب دارند، به جامعه کمک می‌کند تا در مورد عوامل خطرساز اطلاعاتی کسب کند تا بتواند آنها را شناسایی و آموزش ببینند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *