داروهای تنظیم کننده خلق

داروهای تثبیت‌کننده خُلق گروهی از داروها هستند که برای درمان اختلالات خُلقی بکار می‌‌روند. اختلال خلقی (mood disorder) به نوعی از اختلالات روانی اطلاق می‌شود که با تجربه افسردگی یا شیدایی (یا هر دو) تعریف می‌شود.

لیتیوم:

اثرات لیتیوم بر اعضای مختلف بدن، مانع ترشح هورمون تیروئید و باعث کم کاری قابل برگشت تیروئید می‌شود. در افراد مستعد به بلوک قلبی، عملکرد سینوسی را مختل کرده و باعث وقفه قلبی می‌گردد. قدرت کلیه را برای غلیظ کردن ادرار کاهش داده و ممکن است از عوارض ماندگار آن باشد.

موارد استفاده لیتیوم :

اختلال دوقطبیI ، ایپزودهای افسردگی اساسی، درمان نگهدارنده بیماری دوقطبی، اختلال افسردگی اساسی، اختلال اسکیزوفرنی و پرخاشگری، اختلال اسکیزوافکتیو.

عوارض لیتیوم :

عوارض گوارشی ،عوارض قلبی ،عوارض پوستی و مسمومیت با مقادیر زیاد لیتیوم.

 کاربامازپین :

داروی انتخابی و موثر در صرع تامپورال وانواع درد عصب سه قلو، ودر روانپزشکی به عنوان داروی دوم در کنترل فرکانس‌های بیماری خلقی دوقطبیI و کنترل حملات حاد شیدایی تاثیر چشمگیری داشته است.

موارد مصرف کاربامازپین :

اختلال دوقطبیI ، افسردگی اساسی، اسکیزوفرنیا و اسکیزوافکتیو، اختلال کنترل تکانه.

عوارض کاربامازپین :

عوارض خونی ، عوارض کبدی و صفراوی ، عوارض گوارشی ، عوارض عصبی ،عوارض پوستی و قلبی.

والپروات:

یکی از داروهای موثر در انواعی از صرع معرفی می‌گرددو در سال‌های اخیر پس از لیتیوم داروی خط دوم در حد کاربامازپین جهت کنترل حملات اختلال خلقی دوقطبیIمصرف می‌شود.

موارد مصرف والپروات :

اختلال دوقطبیI و گزارشات مکرر از تاثیر نسبی سدیم والپروات در بیماری‌های مختلف مانند اختلال پانیک، PTSD، بولیمیا، ترک الکل داده شده است.

عوارض دارویی والپروات :

عوارض گوارشی ، عوارض عصبی ،عوارض کبدی و خونی.

گاباپنتین:

از داروهای نسبتا جدید ضدصرع بوده که در سال ۱۹۹۳ مورد تاییدFAD قرار گرفت. گاباپنتین باعث بهبود خلق گردیده و کیفیت زندگی را نیز بهتر می‌گرداند. شایع ترین عوارض آن خواب آلودگی، آتاکسی و گیجی است.

لاموتریژین:

برای درمان مانیا و افسردگی موثر است . همچنین گزارش گردیده لاموتریژین در درمان مانیا و افسردگی در وضعیت ترکیبی و دوره‌های تند موثر بوده و در درمان نگهدارنده نیز موثر است و در درمان افسردگی در ظرف۳ هفته بهبودی چشمگیر ی مشاهده شده است. از موارد دیگر مصرف آن درمان سایکوز هنگام تشنج است. از عوارض آن بیخوابی، سرگیجه، آتاکسی، دوبینی و تاری دید است.

توپیرامیت:

خاصیت ضد صرع دارد. در گزارشات متفاوتی اثر آن را روی اختلالات دو قطبی مفید توصیف نموده و افراد مورد مطالعه معمولا دوقطبی‌های مقاوم به درمان بوده که به درمان‌های رایج جواب نداده‌اند.

منبع:
آذر،ماهیار . نوحی ،سیما.داروهای رایج روانپزشکی ،ویرایش دوم ، انتشارات ارجمند،سال۱۳۸۶.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *