اختلال ملال پیش از قاعدگی

PMS
PMS

سندروم پیش از پریود شدن PMS:

علائم ملال پیش از قاعدگی :

اختلال ملال پیش از قاعدگی  همانطور که از نامش پیداست این اختلال پیش از پریود شدن رخ می‌دهد. در هفته‌ی قبل از پریود شدن فرد تغییرات خلقی شدیدی را تجربه می‌کند و این تغییرات تا چند روز پس از پریود شدن و قاعدگی ادامه دارد و معمولا نهایتا در مدت یک هفته کاملا یا تقریبا ناپدید می‌شود.
ب) یک یا تعداد بیشتری از نشانه های زیر می بایست وجود داشته باشد.
 • ۱- ناپدایداری عاطفی:
منظور از ناپایداری عاطفی نوسان خلق٬ احساس غمگینی٬ گریه کردن ها ناگهانی و حساسیت به طرد شدن است.
 • ۲- تحریک پذیری یا خشم و تعارض بین فردی:
ممکن است مسائل جزئی سبب خشمگین شدن و یا دعواهای بی دلیل شود.
 • ۳- خلق محزون و افسرده٬ احساس ناامیدی٬ افکار سرزنش و ملامت کردن خود
 • ۴- احساس کلافه بودن٬ حس اضطراب و تنش٬ حس برانگیختگی

ناپایداری احساسی، خشم، خلق محزون و افسرده از نشانه های ملال پیش از قاعدگی.

ج) یکی از نشانه‌های زیر نیز بایست وجود داشته باشد تا با نشانه‌های قسمت ب ترکیب شود تا در مجموع به پنج نشانه برسد.
 • ۱- کاهش یافتن علاقه به انجام کارهای معمول مانند کار٬ تحصیل٬ تفریح با دوستان و …
 • ۲- مشکل در تمرکز کردن
 • ۳- رخوت٬ خستگی٬ فقدان انرژی حتی در صورتی که فرد فعالیت بدنی بخصوصی نیز انجام نداده باشد
 • ۴- تغییر محسوس در اشتها مانند پرخوری کردن یا علاقه پیدا کردن به یک غذای خاص
 • ۵- تغییر در میزان خواب چه پرخوابی و چه کم‌خوابی
 • ۶- احساس کنترل نداشتن بر روی اعمال خود و حس ناتوانی
 • ۷- نشانه های جسمانی مانند ورم کردن یا ملتهب شدن پستان ها٬ درد در ناحیه ی مفاصل یا عضلات٬ احساس باد کردگی٬ احساس افزایش وزن.
آنچه بایست مورد توجه قرار گیرد این است که این نشانه ها و مواردی که پیش تر ذکر آنها رفت می‌بایست در اغلب دوره‌های پریودی یک سال گذشته روی داده باشند.
د)  نشانه‌ها معمولا با ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه در کار٬ تحصیل و فعالیت های روزمره‌ی اجتماعی یا روابط با دیگران همراه هستند. مانند اجتناب از فعالیت های اجتماعی٬  کاهش کارکرد‌های تحصیلی و کاری و یا در خانه.
ه) بایست توجه شود که این نشانه ها ورژن تشدید شده‌ی سایر اختلالات نباشند. برای این منظور بازه ای که رخ می‌دهند و شیوه‌ای که بروز می‌دهند را می‌بایست مدنظر قرار دهید.
و)  این نشانه‌های به دلیل تاثیرات فیزیولوژیکی و تحت تاثیر مصرف مواد و … ایجاد نشده باشند .
برای تایید اینکه دوره ی پریودی ایجاد شده دائمی است و به صورت موقتی ایجاد نشده اند حداقل بایست در دو دوره ی پریودی قبلی بایست نشانه ها حضور داشته باشند.
مواردی که نمی‌بایست با سندروم پیش از قاعدگی اشتباه گرفته شوند:
 • پریود شدن دردناک: سندروم پیش از قاعدگی ٬ قبل از شروع دوره‌ی پریودی آغاز می شود در صورتی که دختران و زنانی که پریودهای دردناکی را تجربه می کنند احساس درد و تغییرات احساسی و خلقی شان همزان با پریود شدن آغاز می شود.
 • افرادی که افسردگی اساسی٬ مداوم  یا دوقطبی دارند مدعی هستند که مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی هستند در صورتی که نشانه های آنها دوره ای است به این معنی که هر چند ممکن است نشانه های مشابهی را تجربه کنند اما این نشانه ها وابسته به دوره های اختلال اصلی شان هستند و همین امر باعث می شود که احساس کنند مبتلا به ملال پیش از قاعدگی هستند در صورتی که درواقع بایست برای افسردگی٬ دوقطبی و…تشخیص گذاری شوند.
 • درمان های هورمونی: گاهی موقع خانم ها برای کاهش نشانه ها از درمان های هورمونی(قرص های ضدبارداری) استفاده می‌کنند. اگر پس از مصرف قرص ها نیز نشانه هایی ایجاد شوند٬ این نشانه ها را می‌بایست از عوارض مصرف قرص های ضدبارداری دانست.
اختلالاتی که ممکن است به صورت هم آیند ایجاد شوند:
ممکن است بیماری های جسمی مانند میگرن٬ آسم آلرژی ها و صرع یا اختلالات روانی افسردگی٬ دو قطبی٬ اضطرابی٬ پرخوری عصبی٬ مصرف مواد قبل از پریود شدن بدتر شوند اما اگر سایر نشانه های لازم برای اختلال ملال را ندارند باید تشخیص تشدید پیش از پریود شدن را در نظر گرفت و یا تشخیص اختلال‌هایی که مطرح شد را در نظر گرفت اما اگر سایر نشانه‌های لازم برای گرفتن تشخیص افسردگی٬ دو قطبی و … وجود ندارد به احتمال زیاد می‌بایست همان تشخیص سندروم پیش از قاعدگی را در نظر گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *